Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

12. Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna

21-22 czerwca 2017 roku we Wrocławiu odbyła się dwunasta edycja Międzynarodowej Konferencji Ewaluacyjnej. To spotkanie specjalistów z całego świata, którzy na co dzień zajmują się oceną efektów polityk publicznych. Wydarzenie otworzył wiceminister rozwoju Paweł Chorąży wraz z Patrycją Klarecką, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz z Cezarym Przybylskim, marszałkiem województwa dolnośląskiego.

wiceminister rozwoju Paweł Chorąży, przemawiający podczas 12. Międzynarodowej Konferencji Ewaluacyjnej

Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży zwrócił uwagę na istotność procesu ewaluacji. Wskazał, że jest to skuteczny instrument weryfikacji i oceny realizowanych polityk publicznych, odniósł się także do głównych wyzwań stojących przed procesem ewaluacji – m.in. jakości rekomendacji, współpracy pomiędzy zamawiającymi czy też dalszym rozwoju kultury ewaluacyjnej. W swoim wystąpieniu odniósł się także do szansy, jaką tworzy ewaluacja na prowadzenie otwartej i rozsądnej, opartej na faktach dyskusji na temat efektów realizacji polityk publicznych.

W trakcie dwudniowej konferencji podejmowane były tematy związane z zagadnieniami rozwoju kultury ewaluacyjnej czy też metodologii badań, ale także toczono dyskusje nad efektami realizacji polityki spójności w Polsce i w Europie. Konferencja przypadła na okres zamknięcia Prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej, przez co do aktywnego udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni przedstawiciele Czech, Słowacji i Węgier.

Uczestnicy 12. Międzynarodowej Konferencji Ewaluacyjnej

Drugi z wymienionych tematów jest szczególnie istotny ze względu na moment, w którym się znajdujemy w ramach cyklu realizacji pomocy ze środków unijnych. W debacie prowadzonej na poziomie krajowym i unijnym dominującym wątkiem w chwili obecnej jest próba ustalenia, również za pomocą realizacji badań ewaluacyjnych, efektów polityki spójności 2007-2013. Z drugiej strony wskazania dotyczące uzyskanych dotychczas efektów są punktem wyjścia do decyzji w zakresie skali i architektury przyszłej polityki spójności, tzn. interwencji realizowanych po roku 2020.

O efektach pomocy publicznej rozmawiano w trakcie czterech tematycznych paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniu wpływu funduszy unijnych na rozwój w obszarze: innowacyjności, kapitału ludzkiego, przedsiębiorczości, transportu i środowiska.

Konferencja została zorganizowana przez Ministerstwo Rozwoju oraz Polską Agencję Rozwoju i Przedsiębiorczości we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej wydarzenia, gdzie już wkrótce znajdą się wszystkie materiały zaprezentowane podczas wydarzenia.

Baner 12. Międzynarodowej Konferencji Ewaluacyjnej