Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Otwarcie XV Konferencji Ewaluacyjnej

Ewelina Owczarska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Ewelina Owczarska

15 czerwca 2023 r. Ewelina Owczarska została powołana na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Od początku swojej kariery zawodowej jest związana z instytucjami Unii Europejskiej. W latach 2012-2023 pracowała w Parlamencie Europejskim w Brukseli, między innymi jako doradca w komisjach parlamentarnych ds. Budżetu, Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Ukończyła studia w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest również absolwentką kierunku Zarządzanie i Finansowanie w Sektorze Transportu Lotniczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, posiada tytuł MBA. Ewelina Owczarska była także koordynatorem europejskich kampanii informacyjnych, współtworzyła szereg kampanii medialnych oraz marketingowych. Posiada doświadczenie samorządowe, a także w sektorze NGO. Jest członkiem Rady Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Zna język angielski i francuski.

Mikołaj Różycki, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Mikołaj Różycki 2

Mikołaj Różycki - absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2016 - 2018 pełnił funkcję prezesa w Fundacji Centrum Innowacji FIRE - z grupy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Jest członkiem Rady Nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. W latach 2004-2016 pracował w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), będącej Narodową Agencją dla programów edukacyjnych Komisji Europejskiej w Polsce, gdzie  przez ponad 10 lat zarządzał różnorodnymi zespołami realizującymi strategiczne programy edukacyjne m.in. "Młodzież w Działaniu" i "Erasmus+". Ponadto współprowadził liczne programy szkoleniowe i edukacyjne na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Oceniał wnioski o fundusze w Polsko-Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, programie "Dobry Pomysł" oraz programach fundacji korporacyjnych. Dodatkowo realizował szereg działań doradczych i analitycznych dla dużych, średnich i małych firm w tym startupów. Współprowadził projekt "Centrum Innowacji FIRE dla wczesnej fazy rozwoju przedsiębiorstw" oraz pilotażowy program wsparcia innowatorów - "Dobry Pomysł, współrealizowany z Polskim Funduszem Rozwoju. Przez kilkanaście lat pracował społecznie z dziećmi i młodzieżą, współpracuje jako wolontariusz z różnymi organizacjami pozarządowymi. Od 2006 roku pisze do prasy i do internetu, poruszając kwestie gospodarcze, społeczne, sportowe, krajoznawcze czy marketingowe. Był redaktorem naczelnym portalu www.mlodziez.org.pl, współprowadził portal www.marketingsportowy.pl, od początku współtworzył miesięcznik akademicki „Koncept”. Pracował w biurach prasowych firm i organizacji w ramach ogólnopolskich wydarzeń społecznych i gospodarczych. Związany z PARP od 2018 roku w roli zastępcy i pełniącego obowiązki prezesa, miał do czynienia z wdrażaniem wszystkich programów operacyjnych, programami eksportowymi, bazą usług rozwojowych oraz ewaluacjami i badaniami. Absolwent studiów MBA.

Wykład inauguracyjny

Zuzanna Skalska

Zuzanna Skalska 2

Founding partner of 360 Inspiration part of the Futures Thinking Group (with Greenhat)
Specjalizacja: Up-Front Innovation & Strategic FutureS Thinking 

Od ponad 25 lat inspiruje liderów, decydentów i szefów rozwoju firm do przyszłościowego myślenia w biznesie. Jest brutalnie bezpośrednia, jest szybkim i emocjonalnym mówcą, z wykształcenia projektantem, zapalonym obserwatorem Sygnałów Zmian. Łączy ludzi i nieoczywistości oraz kocha to, co robi. Zuzanna wykłada na wielu uczelniach, mocno angażuje się w przedsięwzięcia promujące spekulatywne myślenie oraz uczestniczy jako prelegent w wielu opiniotwórczych wydarzeniach poświęconych innowacjom i ekonomii. Pracuje z klientami z różnych branż na całym świecie. Wśród jej klientów jest wiele światowych gigantów i rynkowych liderów. Zuzanna specjalizuje się w up-front innovation, Sygnałach Zmian czy strategicznym myśleniu o przyszłościach (Futures Thinking). Od 30 lat mieszka w Holandii.

Panel ekspertów

Moderator: dr hab. Karol Olejniczak

foto_bio_KO

Karol Olejniczak jest dyrektorem Centrum Projektowania i Ewaluacji Polityk Publicznych na Uniwersytecie SWPS oraz współzałożycielem polskiej firmy badawczej EGO s.c. W swojej pracy koncentruje się na ewaluacji programów i współprojektowaniu rozwiązań publicznych z wykorzystaniem ekonomii behawioralnej i poważnych gier (tak, gier!). Był stypendystą Ostroms' Policy Analysis Workshop na Indiana University, Fundacji Kościuszkowskiej oraz stypendystą programu Fulbrighta na George Washington University. Ma ponad 20-letnie doświadczenie w nauczaniu ewaluacji i prowadzeniu badań aplikacyjnych dla instytucji publicznych w Polsce, Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Profesor Olejniczak jest aktywnym członkiem: American Evaluation Association (AEA), European Evaluation Society (EES), International Public Policy Association (IPPA), International Simulation and Gaming Association (ISAGA) oraz INTEVAL - międzynarodowej grupy ewaluatorów, która prowadzi serię Routledge's Comparative Policy Evaluation.

Monika Bartosiewicz-Niziołek

Monika Bartosiewicz-Niziołek

Prezeska Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego i niezależna ewaluatorka kilkudziesięciu projektów i programów, które ewaluowała we współpracy z administracją publiczną, uczelniami i organizacjami pozarządowymi, głównie w obszarze edukacji, zdrowia i polityki społecznej. Posiada również doświadczenie w zlecaniu ewaluacji, doradztwie i szkoleniach w tym zakresie. Autorka i współautorka ponad 100 raportów ewaluacyjnych i 30 publikacji dotyczących ewaluacji. Członkini redakcji „Polskiego Przeglądu Ewaluacyjnego”, Rady Doradczej Sieci Towarzystw Ewaluacyjnych w Europie (NESE) oraz Rady Międzynarodowej Akademii Ewaluacji.

Dr hab. Agnieszka Olechnicka

Agnieszka Olechnicka

Profesor uczelni Uniwersytetu Warszawskiego, od 2016 r. pełni funkcję dyrektorki Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG). Posiada bogate doświadczenie zawodowe w badaniach rozwoju regionalnego i lokalnego ze szczególnym uwzględnieniem problematyki transformacji technologicznej i innowacyjności układów terytorialnych, roli sektora B+R i polityki naukowej. Realizowała i kierowała projektami europejskimi (w ramach Programów Ramowych UE, Programów ESPON oraz INTERREG) oraz krajowymi, w tym zlecanymi przez urzędy wszystkich szczebli administracji. Jest redaktor naczelną kwartalnika Studia Regionalne i Lokalne, współtwórczynią i badaczką Laboratorium Badań Naukoznawczych w ramach IDUB UW i członkinią Grupy Eksperckiej Komisji Europejskiej ds. przyszłości polityki inteligentnych specjalizacji. W 2023 r. została nominowana na przewodniczącą Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk.

Przemysław Herman

Przemysław Herman

Zastępca Dyrektora Departamentu EFS w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, z dyplomem w dziedzinie nauk politycznych i społecznych. Od 2005 roku uczestniczy w realizacji programów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Koordynuje system ewaluacji i oceny EFS w Polsce, współpracuje z instytucjami i organizacjami międzynarodowymi w zakresie badań, analiz i ewaluacji (OECD, Bank Światowy, Komisja Europejska), oraz rządowymi i samorządowymi instytucjami w zakresie oceny efektywności polityk publicznych. Współautor rządowego Programu Dostępność Plus i ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Od 2018 r. koordynuje wdrażanie Programu i ustawy w Polsce oraz podejmuje inicjatywy na rzecz implementacji zasad horyzontalnych do systemu dystrybucji funduszy polityki spójności w Polsce. W 2023r. otrzymał tytuł Ambasadora Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami, przyznawany przez środowisko organizacji pozarządowych.  

Dr Dominik Rozkrut

Prezes GUS dr Dominik Rozkrut

Dominik Rozkrut jest prezesem GUS od 2016 r. Jest adiunktem na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie uzyskał stopień doktora statystyki i ekonometrii. Odbył staże na University of Massachusetts, Lappeenranta University of Technology oraz UNU-MERIT w Maastricht. W 2021 roku został mianowany prezydentem elektem Międzynarodowego Stowarzyszenia Statystyk Oficjalnych (IAOS) i sprawował urząd od 2021 do 2023 roku. Następnie został mianowany prezydentem od 2023 do 2025 roku.

Jakub Wiech

Jakub Wiech

Prawnik, dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny serwisu Energetyka24. Laureat nagrody Studencki Nobel w kategorii Dziennikarstwo i Literatura, nagrody w konkursie Platynowe Megawaty za najlepszą publikację o rynku energii elektrycznej oraz nagrody Dobry Dziennikarz 2021. Stypendysta James S. Denton Transatlantic Fellowship. Autor książek „Energiewende. Nowe niemieckie imperium”, „Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy” oraz "Energetyka po prostu".

Wykładowcy w ramach warsztatów kreatywnych

Radomir Dyjak (warsztat "Zielona gospodarka, w tym transformacja energetyczna")

Radomir_Dyjak

Radomir Dyjak – dyrektor do spraw badań i analiz w firmie FUNDEKO. Ewaluator specjalizujący się w tematyce ochrony środowiska i klimatu. Współautor kilkudziesięciu raportów ewaluacyjnych dotyczących oceny skuteczności, efektywności i oddziaływania programów finansowanych ze środków UE oraz krajowych środków publicznych dotyczących gospodarki ściekowej, gospodarki odpadami, ochrony różnorodności biologicznej, adaptacji do zmian klimatu oraz transformacji energetycznej. W latach 2020-2021 uczestniczył, jako ekspert zewnętrzny, w pracach nad przygotowaniem założeń Krajowego Planu Odbudowy, jak również programu dedykowanego wsparciu rozwój społeczności energetycznych.

Ignacy Święcicki (warsztat "Cyfryzacja)

Ignacy Święcicki

Kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w Państwowym Instytucie Ekonomicznym. Pracował w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie zajmował się europejskimi regulacjami w obszarze telekomunikacji, w tym relacjami między dostawcami OTT a operatorami telekomunikacyjnymi i roamingiem międzynarodowym. Brał również udział w opracowywaniu ocen skutków regulacji do nowych aktów prawnych i wytycznych do przeprowadzania oceny wpływu w rządowym procesie legislacyjnym. Doświadczenie analityczne zdobywał w think tanku demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim.

Dr hab., prof.PG Łukasz Sienkiewicz (warsztat "Spójność/integracja społeczna")

Łukasz Sienkiewicz

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, doktor habilitowany w dziedzinie nauk społecznych. Profesor uczelni w Katedrze Przedsiębiorczości Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej oraz koordynator Centrum Transformacji Ekonomicznej, Społecznej i Technologicznej (C-TEST). Prezes Zarządu Instytutu Analiz Rynku Pracy. Specjalizuje się w problematyce kapitału ludzkiego, rynku pracy, inkluzywności oraz polityk publicznych w tym zakresie. Autor i współautor ponad 90 recenzowanych publikacji naukowych oraz ponad 100 opracowań eksperckich dla organizacji międzynarodowych (Komisja Europejska, ETF, CEDEFOP, Eurofound) oraz praktyki gospodarczej. Brał udział w szeregu projektów naukowych, ewaluacyjnych i wdrożeniowych, zarówno w dużych badaniach krajowych i międzynarodowych (pełniąc role kierownika badań oraz członka zespołu badawczego), wspierając rozwój polityk opartych na dowodach w obszarach związanych z edukacją, rynkiem pracy oraz polityką społeczną.

Moderatorzy warsztatów kreatywnych

Agnieszka Mróz

Kamila Czerwińska

Agnieszka projektuje nowe usługi i usprawnia te już istniejące, aby odpowiadały na obecne i przyszłe potrzeby rynku. Podejście service design wykorzystuje także do projektowania rozwiązań online, procesów komunikacji, sprzedaży, rekrutacji, obsługi klienta itp.Prowadzi zajęcia dla studentów studiów podyplomowych SWPS na kierunkach Projektowanie Usług, Zarządzanie Innowacją (Design Management) oraz Collegium DaVinci (Zarządzanie Kreatywne)Trenerka w zespole eksperckim Concordia Design, w którym zajmuje się projektowaniem usług oraz badaniami. Od prawie 5 lat prowadzi firmę Service Sandbox. Autorka fiszek poświęconych metodyce design thinking: „Jak tworzyć produkty i usług? Zrozumieć Design Thinking” oraz e-booka "Praktycznie o projektowaniu usług”.

Bartosz Ledzion

Bartosz Ledzion

Bartosz, współzałożyciel firmy EGO S.C., jest ekspertem w dziedzinie badań społecznych, service design i ekonomii behawioralnej. Ukończył kierunek User Experience Design (2018) oraz uczestniczył w szkoleniach Cambridge Business Analytics. Jako certyfikowany moderator Design Thinking, przeprowadził wiele projektów UX i service design dla sektorów publicznego i prywatnego, w tym programy akceleracyjne Electro Scale-Up, Gov-tech, Gov-Lab, Living Lab w Warszawie, GreenInn, FENG, oraz gry Learning Agenda, Knowledge Broker, Behaviour Architects. Bartosz ma również bogate doświadczenie w branży FMCG, prowadząc badania konsumenckie i UX dla firm takich jak Nestle Waters, Nestle Purina i Eurocash, InnoBaltica z naciskiem na identyfikację wartości klienta i Customer Experience. Jego zainteresowania obejmują service design, rozwój produktów cyfrowych, ekonomię behawioralną, badania UX i CX.

Kamila Czerwińska

Zuzanna Popis_

Doświadczona menedżerka, konsultantka, projektantka innowacji społecznych, projektantka usług, certyfikowana trenerka, coach, certyfikowana moderatorka design thinking i podejścia systemowego (system thinking). Posiada ponad dziesięć lat doświadczenia w zarządzaniu międzynarodowymi projektami, w tworzeniu i prowadzeniu strategii organizacyjnych, biznesowych, kampanii komunikacyjnych, społecznych, w zarządzaniu zespołami, w tym rozproszonymi zespołami projektowymi (20-2500 osób), w zwiększaniu kompetencji – ludzi, organizacji, sieci. Stworzyła ponad 200 programów szkoleniowych i coachingowych, dla ponad 3000 osób. Moderuje także tworzenie innowacyjnych produktów, usług, programów edukacyjnych, inkubatorów, akceleratorów, strategii i modeli biznesowych oraz wdrażanie i ewaluację projektów, jest certyfikowana moderatorką Design Thinking i myślenia systemowego (system thinking).

Zuzanna Popis

Agnieszka Mróz

Zuzanna jest badaczką, projektantką usług, ewaluatorką z doświadczeniem w projektowaniu dla sektora publicznego. Swoje wieloletnie doświadczenie w pracy na styku biznesu, sektora publicznego i nauki oraz wszechstronne wykształcenie wykorzystują, aby sprostać trudnym wyzwaniom projektowym. Prowadziła projekty m.in. z zakresu infrastruktury, kompetencji miękkich, badań organizacji, tworzenia strategii rozwoju innowacji sektorowych. Ostatnio skupia się na projektach, które mają wspierać samorządy w działaniu na rzecz mieszkańców. W swojej pracy Zuzanna wykorzystuje najnowsze narzędzia badawcze i analityczne. Szlifuje swoje umiejętności, poznając tajniki analiz w R, i niestrudzenie, z niezwykłą pasją i zacięciem próbuje zmusić niesforne oprogramowania do badań CAWI, by dostosować je do potrzeb naszych badaczy. Uwielbia eksperymentować z nowymi procesami projektowymi. Jest najszczęśliwsza, gdy udaje się jej wesprzeć organizacje i ludzi, którzy chcą lepiej projektować praktyczne rozwiązania.