Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

W dniach 6-7 lutego odbyła się konferencja poświęcona efektom polityki spójności oraz spotkanie Krajowego Obserwatorium Terytorialnego

W dniach 6-7 lutego 2017 roku odbyła się konferencja poświęcona efektom polityki spójności w Polsce, realizowanej w ramach Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007-2013 oraz spotkanie Krajowego Obserwatorium Terytorialnego.

Na zdjęciu Minister Jerzy Kwieciński oraz Tomasz Kot - naczelnik Wydziału Ewaluacji MR

Pierwszego dnia Pan Minister Jerzy Kwieciński zaprezentował ocenę makroekonomicznego wpływu NSRO i programów operacyjnych na rozwój społeczno-gospodarczy kraju i regionów. Jak wskazują badania dotychczasowy wpływ polityki spójności na rozwój społeczno-gospodarczy Polski był jednoznacznie pozytywny. Fundusze europejskie oddziaływały w istotnym stopniu na wzrost gospodarczy, aktywność inwestycyjną i rynek pracy w Polsce, a także na wewnętrzną i zewnętrzną równowagę gospodarki. Kolejna cześć konferencji poświęcona była omówieniu wyników ewaluacji ex post polityki spójności w poszczególnych obszarach. Przedstawiciele zewnętrznych zespołów naukowych realizujących badania na zlecenie Ministerstwa Rozwoju przedstawili główne ustalenia opracowań dotyczących wpływu polityki spójności na środowisko, energetykę, poziom i jakość zatrudnienia oraz projektu ukierunkowanego na podsumowanie efektów wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego.

Drugiego dnia odbyło się spotkanie Krajowego Obserwatorium Terytorialnego. Podczas panelu dyskusyjnego poświęconego sytuacji inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego eksperci przedyskutowali przyczyny załamania inwestycyjnego w 2016 r. i możliwe działania umożliwiające zwiększenie poziomu inwestycji JST. Podczas spotkania omówione zostały również wyniki analiz opracowanych przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej na temat barier, szans rozwojowych i dobrych praktyk realizacji usług publicznych, za które odpowiedzialny jest samorząd terytorialny oraz  zaprezentowany został Przegląd Regionalny Polski 2016 – czwarty z kolei raport opracowany w ramach współpracy Krajowego Obserwatorium Terytorialnego z regionalnymi obserwatoriami terytorialnymi, którego celem jest przedstawienie istotnych zmian w sytuacji społeczno-gospodarczejkraju i województw na tle lat poprzednich oraz tendencji w Unii Europejskiej.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami (ZIP 13 MB) prezentowanymi podczas konferencji.

Na zdjęciu uczestnicy konferencji w sali im minuster Grażyny Gęsickiej

Na zdjęciu uczestnicy konferencji w sali im minuster Grażyny Gęsickiej